Home kıbrıs taşıyıcı annelik TAŞIYICI ANNELİK HAKKINDA MERAK EDİLENLER

TAŞIYICI ANNELİK HAKKINDA MERAK EDİLENLER

by wpuzman

TAŞIYICI ANNELİK NEDİR

Tıpta annelik tanımı için farklı tipler vardır ve bunlardan bir tanesi de taşıyıcı anneliktir. Taşıyıcı annelik yöntemi ile uygulanan işlem sürecinde, anne ve babadan alınan yumurta ve sperm ile döllenen embriyo başka bir kadının rahmine yerleştirilir ve doğum yapılması sağlanır. Söz konusu işlem sonrasında, bebek genetik ailesine teslim edilir. Adından da anlaşılacağı gibi taşıyıcı annelikte çocuğu dünyaya getiren kişi sadece taşıyıcılık görevi yapar. Bebek genetik olarak bebek sahibi olmak isteyen çifte aittir ve taşıyıcının görevi embriyonun tutunması, büyümesi, gelişmesi için uygun koşulları sağlamak ve sürecin sonucunda doğum eylemini yerine getirmektir.

TAŞIYICI ANNE KİME DENİR

Başka bireyler veya çift adına genetik olarak kendisiyle ilgisi olmayan bir çocuk taşıyan ve doğuran kadına da “taşıyıcı anne” denmektedir. Çok istisnai durumlarda taşıyıcı annenin kendi yumurtası kullanılır ve amaçlanan babadan veya bir sperm donöründen alınan spermin rahim içine verilmesiyle döllenir ve doğum gerçekleşir. Uygulanan bu işlem ile anne aynı zamanda işlem sonucunda doğan bebeğin genetik annesidir. Birçok ülkede yasal olan ve uygulanabilen taşıyıcı annelik bazı durumlarda kabul edilebilir görülürken, doğum yapan ile genetik bağlantısı olan bu tür taşıyıcı annelik, onu yasal ve etik olarak daha karmaşık hale getirdiği için çok istisnai olarak uygulanır.

Ebeveyn olma hayali içindeki bireyler “anne baba olma amacına ulaşmak için gebelik taşıyıcısı ile sözleşme yapan ve çocuğun sosyal ve yasal ebeveyni olmayı planlayan” kişilerdir. Böylesi bir durumda taşıyıcı annenin rolü gebeliği taşımak ve çocuğu doğurmakla sınırlıdır.

KİMLER TAŞIYICI ANNELİK YÖNTEMİNİ TERCİH EDERLER?

Taşıyıcı annelik yöntemiyle bebek sahibi olmak, yumurtalarında sorun olan yada hiçbir sorunu olmayan anneler tarafından da tercih edilmektedir. Ancak genellikle bu yöntem aşağıdaki sebepler sonucunda tercih edilmektedir.

*Doğuştan rahmi olmayan kadınlara
*Zorunlu ameliyat nedeniyle rahmi alınmış olan kadınlara (tümör, miyom, kanser vb.)
*Art arda düşük yapan kadınlara
*Rahmi gebeliği kaldıramayan kadınlara
*Ashermann sendromu (rahim olsa da gebelik taşımaya uygun olmayan kadınlarda)
*Kadının gebe kalmasının ve doğum yapmasının riskli olduğu durumlarda (kalp ve akciğer ile ilgili ciddi rahatsızlığı olan kadınlar, yaşamsal risk oluşturabilecek olan pıhtılaşma bozukluğuna sahip olan
kadınlar) .
*Doğumsal bir anomolisi olanlarda.

KIBRIS TAŞIYICI ANNELİK

Birçok anlamda etik, ahlaki ve dini bakış açısı, taşıyıcı anneliği uygulamasını dünyada yalnızca belli yerlerde uygulanır hale getirmiştir.  Birçok

Birçok ülke bu tür işlemlere izin verir iken (Rusya, Hindistan, İran, Güney Afrika) bazı ülkelerde yasaktır (Fransa, İtalya, Çin, Türkiye). Bazı ülkelerde ise prosedürün yasallığı eyalete göre değişir (Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada). Kıbrıs da ise taşıyıcı annelik yasal olan bir tedavi yöntemidir ve kayıtlara da bu şekilde geçer.

Benzer Yazılar