Home cinsiyet seçimi TAŞIYICI ANNELİKTE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

TAŞIYICI ANNELİKTE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

by wpuzman

Birçok ülkede taşıyıcı annelik önce insanlara itici gelse de, çok eskiden beri uygulanan, konu ile ilgilenen ve çocuk sahibi olamayan ailelerin problemleri ile yüzleşen insanlar için kolayca kabul edilebilen ve hatta gerekli olduğuna inanılan bir konu haline gelmiştir. Basın ve politikacılar tarafından şiddetle eleştirilseler de, sonuçta taşıyıcı annelik fikrinin yasal zemine oturtmayı başardılar.

KIBRIS’TA TAŞIYICI ANNELİK MEVZUAT

Kıbrıs’ta 2018 yılında yapılan mevzuat düzenlemesinden sonra taşıyıcı annelik, dosyanıza Sağlık Bakanlığı’nın onay vermesinden sonra yapılabilmektedir. Bunun için sağlıksal raporlarınızı, gerekli diğerbelgelerle toparlayıp, sizin adınıza başvuruyu biz yapıyoruz. Başvurumuz onay aldıktan sonra normal tıbbi prosedür uygulanıp, doğum Kıbrıs’ta yapılır.

Gürcistan’da Mevzuat

Taşıyıcı annelik 1997 yılından itibaren Gürcistan’da yasal olarak yapılmaktadır. Gürcistan anayasasının 143. Ve 144. Maddeleri tüp bebek, bağışlanmış yumurtaların kullanımına ve taşıyıcı anneler için sözleşme imzalanmasına olanak sağlar. Diğer bir deyişle bu maddeler taşıyıcı annelerin ebeveynlik ve doğurdukları çocuklar üzerinde bir hak iddia etmelerini engellemektedir. Doğumdan hemen sonra çocuklara taşıyıcı anneden yardım alan ebeveynlerinin adıyla doğum belgesi verilmektedir.

Benzer Yazılar